Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej
974
BLOG

Tajne rozmowy ws. Azotów

Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej Polityka Obserwuj notkę 6

Kolejny skandal wstrząsa sceną polityczną. Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że lobbował u Donalda Tuska za sprzedażą rosyjskiej firmie Azotów Tarnów. Premier potwierdza, że doszło do rozmowy na ten temat, ale zapewnia, iż powiedział „nie”. Tymczasem Rosjanie mają coraz więcej akcji Grupy Azoty.

Wczoraj Aleksander Kwaśniewski przyznał (w oświadczeniu przekazanym mediom oraz zamieszczonym na portalu społecznościowym Facebook), że rozmawiał z Donaldem Tuskiem na temat oferty zakupu akcji tarnowskich zakładów produkujących nawozy sztuczne przez rosyjski koncern chemiczny Acron.

Były prezydent napisał, że w ubiegłym roku właściciel holdingu chemicznego Acron SA Wiaczesław Kantor zapytał go, „jaki jest klimat inwestycyjny w Polsce, szczególnie wobec inwestorów z Rosji – Acron zainteresował się bowiem informacjami Ministerstwa Skarbu Państwa RP o poszukiwaniu inwestora dla polskich zakładów chemicznych”.

Kwaśniewski tłumaczy, że nie mogąc sam odpowiedzieć na to pytanie, „postanowił skonsultować sprawę z właściwymi osobami w polskim rządzie”. Dlatego – przyznaje – „informację o pojawieniu się poważnego inwestora branżowego dla Azotów Tarnów” przedstawił premierowi Donaldowi Tuskowi oraz przewodniczącemu Rady Gospodarczej przy rządzie Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu. Zapewnił, że nie prowadził rozmów na ten temat z Ministerstwem Skarbu.

Oświadczenie byłego prezydenta postawiło w niewygodnej sytuacji Donalda Tuska. Wczoraj na konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rządu trudno mu było ukryć zdenerwowanie. Musiał przyznać się do rozmowy z Kwaśniewskim. Na początku próbował zbagatelizować jego wyznania. – To chyba nie było tajemnicą – wybąkał. Następnie przystąpił do obrony. Oznajmił, że na propozycję dopuszczenia Rosjan do gry o Azoty Tarnów Kwaśniewski usłyszał „nie”.

– Wyjaśniłem byłemu prezydentowi, że promowanie inwestycji rosyjskiej w tej konkretnej dziedzinie, w tym konkretnym przedsięwzięciu, w naszej ocenie, jest wbrew naszym narodowym interesom – zapewnił. Dodał: – Strategia rządu jest diametralnie odmienna i że nie wchodzi w rachubę przychylność rządu dla tej inwestycji.

Premier przyznał jednak – choć nie wprost – że mimo to nie udało się skutecznie zablokować rosyjskich inwestycji w polski przemysł chemiczny. Acron poprzez zależne spółki dalej nabywał akcje, tym razem już nie tylko tarnowskich Azotów, ale całej grupy, do której one weszły po konsolidacji. Obecnie ma już 15 proc. akcji skonsolidowanej grupy produkującej nawozy sztuczne.

Opozycja pyta, jak to było możliwe? Poseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że proces prywatyzacji powinien być jasny i przejrzysty, a tutaj jest wiele znaków zapytania.

Tymczasem Donald Tusk w rozbrajający sposób wyznaje, że w zachowaniu byłego prezydenta nie widział „zasadniczo nic niestosownego”.

Wojciech Kamiński, Samuel Pereira/GPC

JESTEŚMY LUDŹMI IV RP Budowniczowie III RP HOŁD RUSKI 9 maja 1794 powieszeni zostali publicznie w Warszawie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. Z cyklu: Autorytety moralne. В победе бессмертных идей коммунизма Мы видим грядущее нашей страны. Z cyklu: Cyngle.Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил Wkrótce kolejni. Mamy duży zapas.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka